X Zjazd

2015-06-16  

Zgodnie z zapowiedzią w dniach 13-14 czerwca 2015 r odbył się 10 Zjazd Rodziny Ścibor Bogusławskich. Organizatorem była częstochowska gałąź naszej Rodziny.

Zjazd rozpoczynała Msza Święta w intencji naszej Rodziny w kościele parafialnym pod wezwaniem

Św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach. Mszę uświetniła swoim śpiewem Ania Thun-Sobierajska. Po pamiątkowym i tradycyjnym już zdjęciu przed kościołem wszyscy udali się do Huciska, do ośrodka wypoczynkowego Orle Gniazdo.

Sala restauracyjna przywitała nas planszami z ciekawymi zdjęciami przygotowanymi przez Rodzinę Janosików. Plansz było 9 i każda z nich opisywała zdjęciami jeden zjazd.

Gości w imieniu organizatorów powitała Małgosia Kasprzycka. Przekazano życzenia od nieobecnych członków Rodziny : Krystyny Bogusławskiej oraz Joanny i Krzysztofa Kozłowskich, Kornelii i Janusza Bogusławskich, Elwiry i Rafała Bogusławskich, Danuty i Andrzeja Trzecianowskich , Ani i Maćka Pstrokońskich, Ani i Adama Bogusławskich, Basi Thun i Kasi Dobrowolskiej. Ciocia i Babcia Wanda Thun poinformowała o zamiarze zawarcia w sierpniu ślubu cywilnego Marcina Dobrowolskiego z Tamsin Smith ze Szkocji. Kościelny ma być w przyszłym roku.

Hymn rodzinny zaśpiewał Wojtek Janosik przy akompaniamencie muzyki nagranej przez Bogusia Ziółkowskiego i na tle transparentu zjazdowego. Zaśpiewał naprawdę pięknie.

Senior (młodszy) Sławek Bogusławski przypomniał wszystkie 9 poprzednich zjazdów. Wspominał tych którzy odeszli. Mówił bardzo przejmująco, niekiedy głos mu się załamywał, wszyscy byliśmy wzruszeni. Wyraził w naszym imieniu ubolewanie, że nie mogli wziąć udziału w zjeździe jedyni przedstawiciele pokolenia Prapradziadków: Krystyny i Januszów Bogusławskich. Planowane było zrobienie historycznej fotografii. Los jednak był okrutny i nie pozwolił tego zrobić.

Minęło 18 lat naszych spotkań, które pozwoliły poznać historię naszej Rodziny i nas samych. Kawał czasu więc było o czym mówić: o odkryciach genealogicznych, o sztandarze, o stronie internetowej, o pasowaniu na członka Rodziny i wielu innych zdarzeniach. Zjazdy nasze, nie wiadomo kiedy, obrosły pewnymi zwyczajami i tradycją.

Organizatorzy w imieniu Rodziny uhonorowali słowem, kwiatami i dyplomami obecne na Zjeździe
uczestniczki Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego: Wandę Thun, Marię Wilgat i Janinę (Ninki)Bogusławską. Panie i nie tylko, uroniły łzy wzruszenia. Nie spodziewały się tego specjalnego wyróżnienia.

Po uroczystym obiedzie nastał czas rozmów i rozrywki, oglądania plansz ze zdjęciami zjazdowymi. Można było korzystać z basenu, kortów i spacerować po uroczej okolicy. Wieczorne „zakrapiane” grillowanie pobudziło do poloneza, bardzo nietypowego, innego niż znany nam do tej pory. To trzeba zobaczyć , a będzie można, bo montowany jest film z tego wydarzenia. Tańce, mniej tradycyjne trwały do późnych godzin. Dzieci miały okazję tańczyć ze swoimi pradziadkami i odwrotnie.

Następnego dnia chętni mogli odwiedzić okolice zamków w Mirowie i Bobolicach, inni korzystali z pięknej pogody, słońca i z kąpieli w basenie. Najmłodsi szaleli na rowerkach i w wodzie.

Skutkiem rodzinnej poobiedniej debaty było powierzenie Marcie i Wojtkowi Bogusławskim oraz gałęzi warmińsko-mazurskiej Rodziny, organizacji następnego XI Zjazdu. Odbędzie się on za 2- 3 lata.

Po tym Zjazd zakończono.

Spotkanie był bardzo udane i radosne. Oprócz humorów , dopisała pogoda. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: partnera do rozmowy, czy różne formy sportu i rozrywki. Nie było nudno, cały czas coś się działo.

Następni organizatorzy mają wysoko postawiona poprzeczkę.

Dziękujemy Stryjowi-Wujowi-Dziadkowi i Pradziadkowi Sławkowi, Małgosi i Wojtkowi Kasprzyckim oraz Ani i Krzysztofowi Janosikom wraz synami za sprawną organizację i serce włożone w przygotowanie Zjazdu.

(FOTOGRAFIE)

Uczestnicy Zjazdu :

Wanda Thun,

Maria i Jerzy Wilgat,

Włodzimierz Bogusławski,

Wiesław Bogusławski,

Janina, Stanisław i Anna Bogusławscy,

Aniela i Zbigniew Bogusławscy,

Grażyna Siedlecka-Orzeł i Janusz Hernik,

Elżbieta i Maciej Kwiatkowscy,

Krystyna, Krzysztof i Andrzej Deutschman,

Małgorzata i Tadeusz Kacprzakowie,

Marta i Wojciech Bogusławscy,

Małgorzata i Wojciech Kasprzyccy,

Katarzyna, Maciej, Zuzanna i Stanisław Bogusławscy,

Katarzyna, Michał, Lilia i Alicja Kucybałowie,

Marta, Piotr, Marcel i Kalina Kasprzyccy,

Olga Pacuda i Maciej Kasprzycki,

Anna, Krzysztof, Mateusz i Wojciech Janosikowie,

Anna Thun-Sobierajska,

Katarzyna, Krzysztof i Jaś Biegajowie